St Patrick’s Day

Many thanks to the Irish Embassy and to Ambassador Dympna Hayes for inviting Katedralskolan! We enjoyed the screening of “Black 47” folllowed by a panel discussion. The setting is the ”Great Famine ” in the 1840’s and 50’s. An important film well worth seeing. ✨ Happy St Patrick’ Day from all of us! ☘️

Elever och lärare från vår skola fick en speciell inbjudan att ta del av det irländska firandet av St Patrick’s Day. Vi blev inbjudna av Irlands ambassad på visningen av Black 47 (en thriller som utspelar sig under en av de värsta svältkatastroferna i världshistorien ”The Great Famine” ). Därefter följde en paneldiskussion med docent Andrew Newby, professor Dag Blank och författare Ola Larsmo. 

Slottsbiografen

Elever från klass S17B och S17C tillsammans med lärarna Lars Lundqvist och Suzanne Jeffery Skiöld på Slottsbiografen.

I år infaller St Patrick’s Day på en söndag (17/3) och då gör vi inte så mycket på skolan. Nästa år blir det extra kul att ordna en temadag i en nyrenoverad skola. Ambassadören hälsade att de gärna kommer till oss då.

Uppdaterad: