Katte-elever i svenska finalen på Humanistiska teatern

Onsdagen 10/4 samlades ungdomar från olika gymnasieskolor i Sverige på Uppsala universitet för andra året i rad för att tala om det de tänker och brinner för i den svenska finalen på Humanistiska teatern. I år var temat att skriva och hålla ett tal på temat ”drömmar”.  Arrangörer var retorikforskare från Uppsala universitet och Linnéuniversitetet och talefesten var den svenska finalen efter att eleverna skrivit och tränat på sina tal i skolorna och i workshops med retorikforskare.  


Från Katedralskolan deltog Molly Landqvist SA22C, Matilda Frisk SA22B, Viktor Engström SA22A, och Pascal Kinsman Bergsten SA22B. Det blev en fantastisk spännande och rolig dag där Viktor Engström SA22A och Pascal Kinsman Bergsten SA22B gick vidare och får tillsammans med åtta andra elever representera Sverige på den nordiska talefesten i Bergen 10/5.  Stort lycka till där!

 

 

 

16 april 2024