Elevhälsa

Elevhälsan på Katedralskolan medverkar till att stärka skolans hälsofrämjande och förebyggande arbete. På det sättet stödjer elevhälsan elevens utveckling mot utbildningens mål.

Tveka inte att kontakta oss!

 

 

Kurator IMS

Marie Stenberg Persson
marie.persson@uppsala.se

Skolsköterska IMS

Christina Björnström
christina.bjornstrom@uppsala.se

Kurator BF, HU, SA

Tobias Forsberg
tobias.forsberg@uppsala.se

Kurator IB, NA

Isabell Willman
isabell.willman@uppsala.se

Skolsköterska BF, HU, SA

Linda Gardelöf Nordström
linda.gardelof-nordstrom@uppsala.se

Skolsköterska, IB, NA

Carina Eriksson
carina.eriksson7@uppsala.se

Specialpedagog IB, NA

Ann-Mari Hellman
ann-mari.hellman@skola.uppsala.se

Specialpedagog SA

Kristina Brink
kristina.brink@uppsala.se

Speciallärare BF, HU, IMS

Maria Helmerskog
maria.helmerskog@skola.uppsala.se
Uppdaterad: