Elevhälsa

Elevhälsan på Katedralskolan medverkar till att stärka skolans hälsofrämjande och förebyggande arbete. På det sättet stödjer elevhälsan elevens utveckling mot utbildningens mål.

Mer information om elevhälsan finns på Itslearning.

Tveka inte att kontakta oss!

 

 

Kurator SPRINT

Marie Persson
marie.persson@uppsala.se

Skolsköterska SPRINT

Maria Bruun
Maria.Bruun@uppsala.se

Kurator BF, HU, SA

Tobias Forsberg
tobias.forsberg@uppsala.se

Kurator IB, NA

Emilie Thelin
emilie.thelin@uppsala.se

Skolsköterska BF, HU, SA

Linda Gardelöf Nordström
linda.gardelof-nordstrom@uppsala.se

Skolsköterska, IB, NA

Siw Lager-Carlsson
siw.lager-carlsson@uppsala.se

Psykolog

Åsa Arkvik
asa.arkvik@uppsala.se

Specialpedagog IB, NA

Ann-Mari Hellman
ann-mari.hellman@skola.uppsala.se

Specialpedagog SA

Kristina Brink
kristina.brink@uppsala.se

Speciallärare BF, HU, IMS

Maria Helmerskog
maria.helmerskog@skola.uppsala.se

Speciallärare SA

Andreas Lindholm
andreas.lindholm2@skola.uppsala.se
Uppdaterad: