Elevhälsa

Elevhälsan på Katedralskolan medverkar till att stärka skolans hälsofrämjande och förebyggande arbete. På det sättet stödjer elevhälsan elevens utveckling mot utbildningens mål.

Mer information om elevhälsan finns på Itslearning.

Tveka inte att kontakta oss!

 

 

Kurator SPRINT

Marie Persson
marie.persson@uppsala.se

Skolsköterska SPRINT

Maria Bruun
Maria.Bruun@uppsala.se

Kurator BF, HU, SA

Tobias Forsberg
tobias.forsberg@uppsala.se

Kurator IB, NA

Emilie Thelin
emilie.thelin@uppsala.se

Skolsköterska BF, HU, SA

Linda Gardelöf Nordström

Mottagning och telefontid:
11.00–12.00

Skolsköterska, IB, NA

Siw Lager-Carlsson

Mottagning och telefontid säkrast tisdag, onsdag, torsdag 10.30–11.30.

Specialpedagog IB, NA

Ann-Mari Hellman
ann-mari.hellman@skola.uppsala.se

Specialpedagog BF, SA, SPRINT

Kristina Brink
kristina.brink@uppsala.se

Specialpedagog HU, lärare

Maria Sörgjerd
maria.sorgjerd@skola.uppsala.se

Skolläkare

Salonen Ros,
Helena
Uppdaterad: